Jak pomagamy

Jesteśmy organizacją pozarządową, która wspiera młodzież z pieczy zastępczej w wielu aspektach, w tym w rozwoju i w procesie usamodzielniania. Nasze działania koncentrują się na prowadzeniu rodzinnych domów dziecka oraz organizowaniu programów edukacyjnych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej, jak również szkoleń i warsztatów dla opiekunów zastępczych.

Pomagamy dzieciom w pieczy zastępczej

Dziecko trafia do pieczy zastępczej w przypadku niemożności zapewnienia mu opieki i wychowania przez rodziców biologicznych. Jest to przejściowa – okresowa forma opieki nad dzieckiem. W pieczy zastępczej umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu i po uzyskaniu zgody rodziców zastępczych. W sytuacji, kiedy dziecko nie może wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej, najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie mu opieki w jednej z form rodzinnej pieczy zastępczej, szczególnie w rodzinie zastępczej spokrewnionej z dzieckiem. Jeśli nie jest to możliwe, dziecko trafia do instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Jedną z form pieczy zastępczej są placówki opiekuńczo – wychowawcze typu rodzinnego dla 8 dzieci prowadzona przez rodzinę zastępczą, która:

  • tworzy jedną, wielodzietną rodzinę dla dzieci, którym nie znaleziono rodziny zastępczej lub przysposabiającej,
  • wychowuje dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i usamodzielniające się,
  • umożliwia wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu,
  • zapewnia dzieciom kształcenie, wyrównywanie opóźnień rozwojowych i szkolnych,
  • ustala zasady kontaktów dziecka z rodzicami w porozumieniu z Sądem, MOPS-em i Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym.

Nasza Fundacja prowadzi dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego dla 8 dzieci w ramach zadań publicznych finansowanych ze środków miasta Krakowa: Dom w Pychowicach i Dom Superbohaterów w Janowicach. W ramach tych zadań zatrudnia dwie rodziny zastępcze, które przyjmując dzieci pod swoja opiekę, dbają o ich rozwój fizyczny i intelektualny, zaspokajają potrzeby zarówno w sferze materialno – bytowej jak i emocjonalnej. Angażują się w proces kształcenia, pogłębiają zainteresowania, organizują wypoczynek wakacyjny. Pokazują, jak tworzyć więzi, dbać o innych i o siebie. Wypełniają obowiązki rodzicielskie wobec dzieci, dla których tworzą rodzinę zastępczą.

Realizujemy własne projekty edukacyjne

Programy edukacyjne realizowane przez naszą Fundację skierowane są do dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej. Ich celem jest przekazywanie wiedzy praktycznej i umiejętności z uwzględnieniem deficytów i potrzeb dzieci charakterystycznych dla pieczy. Nauka budowania relacji w grupie podczas zajęć ma za zadanie w przyszłości służyć uczestnikom jako pozytywny wzorzec, zastępując tym samym negatywne wzorce i schematy z przeszłości.

Rozwijane są umiejętności niezbędne w procesie usamodzielnienia oraz w dorosłym życiu. Zajęcia merytoryczne wspierane są elementami treningu psychologicznego. Obecnie realizujemy dwa projekty: Akademia Active Life dedykowane dzieciom powyżej 15 roku życia oraz Akademia Teatru dla dzieci w wieku 10 – 14 lat.

Organizujemy szkolenia dla opiekunów

W ramach naszych działań organizujemy warsztaty i szkolenia stacjonarne oraz on-line psychoedukacyjne (w tym cykl spotkań edukacyjnych S.O.S. „Porozmawiajmy o dzieciach”), wspierające opiekunów zastępczych w ich codziennej pracy.

Dzięki tym szkoleniom opiekunowie mają szansę między innymi:

  • wyraźniej postrzegać dzieci, które mają pod swoją opieką,
  • nie zaniedbywać ich potrzeb oraz rozumieć ich zachowania,
  • reagować na nie adekwatnie i z wyczuciem,
  • pomagać im w regulowaniu stanów emocjonalnych,
  • zapewniać poczucie bezpieczeństwa i budować poczucie własnej sprawczości.